Οι μαθητές του Α1, στα πλαίσια του μαθήματος "Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)", μαζί με τη δασκάλα τους κα Παπαδάκη Αναστασία, έφτιαξαν τις δικές τους κάρτες για τη μανούλα τους!

Χρησιμοποιήσαμε το λογισμικό του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Γλώσσα Α-Β Δημοτικού.

Οι μαθητές της E' τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος "Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)", συνεχίζουν την ενασχόλησή τους με το λογισμικό Scratch και τις δυνατότητες προγραμματισμού που τους προσφέρει.

Αυτή τη φορά οι μαθητές, αποφάσισαν να φτιάξουν ένα κουίζ ερωτήσεων με γνώσεις, γεωγραφίας, φυσικής, ιστορίας, αθλητισμού κ.τ.λ.

Κάνοντας κλικ στην παρακάτω εικόνα ή εδώ μπορείτε να δείτε τις εργασίες που έφτιαξαν.

Οδηγίες: Επιλέξτε απο τη συλλογή το κουίζ που σας αρέσει και στη συνέχεια κάντε κλικ στην πράσινη σημαία για να ξεκινήσουν οι ερωτήσεις.

quiz e scratch

Οι μαθητές της ΣΤ' τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος "Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)", συνεχίζουν την ενασχόλησή τους με το λογισμικό Scratch και τις δυνατότητες προγραμματισμού που τους προσφέρει.

Αυτή τη φορά οι μαθητές, αποφάσισαν να φτιάξουν ένα βίντεο κλιπ. Τα κορίτσια για την τραγουδίστρια Ariana Grande και το τραγούδι Focus και τα αγόρια για τον ποδοσφαιριστή Arjen Robben.

video st1 scratch 2016

Οι μαθητές της Ε' τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος "Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)", συνεχίζουν την ενασχόλησή τους με το λογισμικό Scratch και τις δυνατότητες προγραμματισμού που τους προσφέρει.

video e1 scratch 2016

Οι μαθητές του E1, στα πλαίσια του μαθήματος "Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)", συνεχίζουν την ενασχόλησή τους με το λογισμικό Scratch και τις δυνατότητες προγραμματισμού που τους προσφέρει.

Αυτή τη φορά οι μαθητές του Ε1, αποφάσισαν να πετάψουν τους χαρταετούς τους αυτό το μήνα στο Πάρκο Τρίτση.

Κάνοντας κλικ στην παρακάτω εικόνα ή εδώ μπορείτε να δείτε τις εργασίες που έφτιαξαν σε μορφή παιχνιδιού με θέμα το πέταγμα του χαρταετού.

Οδηγίες: Επιλέξτε απο τη συλλογή το παιχνίδι που σας αρέσει και στη συνέχεια κάντε κλικ στην πράσινη σημαία για να ξεκινήσει το παιχνίδι. Απαντήστε στις ερωτήσεις με ναι ή οχι.

kites tritsi e1 scratch