Ηλεκτρονικά σχολικά βιβλία μαθητή:

Tα σχολικά βιβλία του Δημοτικού είναι  πλέον διαθέσιμα από τον ιστότοπο του ψηφιακού σχολείου σε ηλεκτρονική μορφή.

Δημοτικό  -  65 διαθέσιμα μαθήματα
Α? Δημοτικού  -  7 διαθέσιμα μαθήματα
Β? Δημοτικού  -  7 διαθέσιμα μαθήματα
Γ? Δημοτικού  -  10 διαθέσιμα μαθήματα
Δ? Δημοτικού  -  10 διαθέσιμα μαθήματα
Ε? Δημοτικού  -  15 διαθέσιμα μαθήματα
ΣΤ? Δημοτικού  -  16 διαθέσιμα μαθήματα

Εγκυκλοπαίδειες - Λεξικά:

wiki Η Βικιπαίδεια (ο όρος προήλθε από το Αγγλικό Wikipedia σε ελεύθερη μεταγραφή) είναι μία διεθνής, ελεύθερου περιεχομένου, εξελισσόμενη δια συνεργασίας εγκυκλοπαίδεια, η οποία βρίσκεται στη διεύθυνση http://www.wikipedia.org στο Διαδίκτυο. Γράφεται σε συνεργασία από εθελοντές με το λογισμικό wiki, κάτι που σημαίνει ότι άρθρα μπορεί να προστεθούν ή να αλλάξουν από τον καθένα.
dictionary

Τα Hλεκτρονικά Λεξικά του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας παρέχουν όλες τις πολύτιμες για τον εκπαιδευτικό και τον μαθητή πληροφορίες (λεξιλογικές, σημασιολογικές και σχετικές με τη χρήση της γλώσσας). Έχουν σχεδιαστεί έτσι ώστε να μπορεί ο χρήστης είτε να επιλέγει τις πληροφορίες εκείνες που χρειάζεται για κάθε λήμμα, είτε να έχει ολόκληρο το άρθρο στη διάθεσή του.